Tri Proof LED Light Fixture IP65 1500 22W
€45.00
Available in 2 days, delivery time 1-3 days
Product information "Tri Proof LED Light Fixture IP65 1500 22W"
With highly efficient SMD LEDs.
Replaces a 58W T8 fluorescent tube and is much brighter.
Housing and cover made of impact-resistant polycarbonate.
Inner mounting plate: sheet steel, painted white.
Luminaire dust-tight and jet-proof to IP65.
Quick-release clips for easy opening and installation.
For wall or ceiling surface mounting or for suspension with the steel hooks provided.
Flicker-free, bright light with low energy consumption - only approx. 50% compared to T8 fluorescent tubes.
2 cable glands for through-wiring.
Average life: 30000 h
Light colour: 4500K natural white (optionally 6500K daylight white)
Luminous flux: 2060 Lm
Operating voltage: 220V - 240V
Power consumption: 22W
Dimensions: L 1570 mm, W 72 mm, H 80 mm
This item can only be shipped as bulky goods - The surcharge is 17 Euro once or by collection.
| Bauform: | T8 |
|---|---|
| Energieklasse (EEK): | E |
| Gehäusefarbe: | Grau |
| Gross weight (kg): | 2.2 |
| Leuchtmittel Typ: | LED |
| Lichtstrom Lumen: | 2060 |
| Lichtverteilung Winkel: | 120° |
| Montageart: | Deckenaufbau |
| Net weight (kg): | 1.88 |
| Schutzklasse: | IP65 |
| Systemspannung: | 220-240V |
| Watt Leuchtmittel : | 22W |
| Watt Total: | 22W |
Login